o nas

Architektour

to warsztaty dla studentów architektury.
Burząc klasyczny, schematyczny system nauczania działamy interdyscyplinarnie, poszerzamy horyzonty projektowe i zachęcamy do współpracy. Jak? Przede wszystkim zapraszamy studentów różnych uczelni- dzięki wymianie doświadczeń poznawana jest nowa metodologia pracy. Do tego korekt udzielają u nas architekci-praktycy. Daje to niesamowite wsparcie młodym projektantom i przygotowuje do przyszłej pracy w biurze. Do tego pracujemy zawsze na konkretnych, realnych przykładach i lokalnych problemach.
Architektour jest zatem survival-kitem każdego przyszłego architekta.

jak to się zaczęło?

Pierwsza warsztaty Architektour odbyły się w 2010 roku w Międzygórzu. Wówczas uczestnikami byli studenci tylko dwóch uczelni: Politechniki Poznańskiej i Wrocławskiej - wzięło w nich udział około 60 osób. Głównym organizatorem został Samorząd Studentów Politechniki Wrocławskiej.
Warsztaty były na tyle udane, że rozjeżdżając się do domów ustalono, że musi odbyć się druga edycja, tym razem zorganizowana przez Samorząd z Poznania. Tym sposobem niemal równo rok później odbyły się warsztaty w Kołobrzegu. To właśnie tam po raz pierwszy organizatorom udało się nawiązać współpracę z władzami miasta, a uczestnicy pracowali pierwszy raz nad konkretnymi problemami. Również wtedy do warsztatów dołączyli studenci z Gdańska.
Niestety z powodu różnych trudności z udziału przy organizacji Architektour musiał wycofać się Samorząd z Wrocławia. W ten sposób głównymi koordynatorami, a w przyszłości fundatorami Fundacji Na Dużą Skalę, zostali Paulina Kałużna, Michał Krzyżowski i Jacek Maleszka.

główne idee i rozwój

Od 2011 roku fundamentem ARCHITEKTOUR stały się lokalne "trudne przestrzenie". Za główną ideę przyjęliśmy, że na naszych warsztatach uczestnicy zmierzają się z faktycznymi problemami i szukają dla nich rozwiązań. Jadąc do konkretnego miasta i zapoznając się twarzą w twarz z projektowanym miejscem wzbudzamy zupełnie nowe doświadczenia projektowe. To właśnie dzięki temu odróżniamy się od innych. Dodatkowo, dzięki naszym zajęciom studenci mają okazję odwiedzić i poznać mniejsze miasta, które wyjątkowo zasługują na uwagę architektów – często bowiem znajdziemy tu równie poważne problemy do rozwiązania, a miasta te niejednokrotne są bardziej otwarte na zmiany niż te o wiele większe.

Po sukcesach poprzednich edycji, gościliśmy także w Malborku (2012), Przemyślu (2013), Elblągu (2014) oraz Wałbrzychu (2015).
Ten ostatni to kolejny przełom w historii ARCHITEKTOUR. Wtedy powołana zostaje Fundacja Na Dużą Skalę. Konieczna staje się bowiem odpowiednia koordynacja wydarzenia oraz równy partner do rozmów z potencjalnymi sponsorami - w Polskiej rzeczywistości samorządy studenckie nie mają na to formalnych możliwości. Fundacja powstała także po to, by wspierać samorządy w ich działaniach oraz by coraz sprawniej i mocniej rozwijać warsztaty.
Nauczeni wałbrzyskim doświadczeniem obecnie otwieramy się na mieszkańców. Zapraszamy ich na ogólnodostępne wykłady i spotkania. W Wałbrzychu gośćmi Architektour byli m.in. Mirosław Nizio i Filip Springer. Ta idea kontynuowana jest we wszystkich następnych edycjach. Tym sposobem Architektour wnosi dodatkową wartość dla całego miasta- od władz po mieszkańców.

Kolejne edycje odbyły się w Gorzowie Wielkopolskim (2016) oraz Bytomiu (2017).

Architektour dzisiaj

Rok 2018 był dla nas chwilą przerwy. Dzięki temu z nową energią ruszamy do organizacji kolejnej edycji w 2019 roku. Tym razem ARCHITEKTOUR odwiedzi Kalisz, czyli jedno z najstarszych miast w Polsce. Zachęcamy Was do rejestracji :)
Z pewnością nie będzie to nasz ostatni przystanek!

nasi partnerzy

sponsorzy

WSC Witold Szymanik

Politechnika Gdańska
Izba Architektów Poznań
Miasto Kalisz
Leniar
Politechnika Wrocławska

patroni medialni

Architektura & Biznes

A2 Architank

Mazowiecka Izba Architektów

Architektura Murator

Builder

Fakty Kaliskie

Magazyn Miejski